Ułatwienia dostępu

Leczenie
ambulatoryjne
w ramach NFZ

Procedura otrzymania skierowania oraz warunki przyjęcia pacjenta do przychodni na uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne:

  • Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wzór skierowania można pobrać tutaj.

  • Skierowanie w ciągu 30 dni należy przekazać do Oddziału Wojewódzkiego NFZ, celem uzyskania potwierdzenia. Do skierowania najlepiej dołączyć podanie z prośbą o przydzielenie ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego w naszym Uzdrowisku. 

  • Po otrzymaniu z NFZ potwierdzonego skierowania, pacjenci ambulatoryjni niezwłocznie umawiają termin wizyty u lekarza uzdrowiskowego telefonicznie lub osobiście w Biurze Planowania Zabiegów.

    Biuro Planowania Zabiegów – tel. (12) 254-78-46 lub (12) 254 78 23 pon-pt w godz. 7:15 – 16:00,  e-mail: planowanie@uzdrowisko.krakow.pl.

  • Przedstawienie potwierdzonego w NFZ skierowania.

  • Odbycie badania lekarskiego w Uzdrowisku.

  • Na wizycie lekarskiej kwalifikującej do leczenia balneologicznego wymagane są następujące wyniki badań:

    – morfologia krwi, OB i mocz ogólny z ostatnich 6 m-cy, EKG z ostatnich 3 m-cy (badania te, jeśli nie są wpisane w skierowaniu, pacjent winien mieć ze sobą),

    – posiadane zdjęcia radiologiczne, wyniki tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG,

    – karty informacyjne leczenia szpitalnego jeśli pacjent posiada,

    – zaświadczenia z poradni specjalistycznych, jeśli pacjent takie posiada, szczególnie z poradni onkologicznej, hematologicznej, chirurgicznej, dermatologicznej, jeśli jest przewlekle w takich poradniach leczony.

  • W celu usprawnienia kwalifikacji na zabiegi istnieje możliwość pobrania i wypełnienia ankiety wstępnej. Wydrukowaną ankietę należy przedłożyć na wizycie lekarskiej. Formularz ankiety można pobrać tutaj.

  • Po odbyciu badania Biuro Planowania Zabiegów ustala terminy zabiegów zaordynowanych przez lekarza, zgodnie z dostępnością bazy zabiegowej.

  • Każdemu pacjentowi przysługują 3 zabiegi dziennie, z uwzględnieniem przeciwwskazań, z następujących grup:

    a) zabieg podstawowy – bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych,

    b) zabiegi fizjoterapii – hydroterapia, fizykoterapia,

    c) zabieg kinezyterapii.

Logo NFZ białe

Nasze Uzdrowisko świadczy usługi lecznicze w ramach NFZ w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego w przychodni uzdrowiskowej. Naszymi profilami leczniczymi w ramach NFZ są ortopedia oraz reumatologia. 

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe musi dotyczyć leczenia następujących schorzeń: 

Szczegółowe wskazania do leczenia uzdrowiskowego w przychodni uzdrowiskowej

Choroby ortopedyczno-urazowe (ortopedia)

 a) S13, S23, S33, S39, S43, S46, S53, S56, S63, S66, S73, S76, S83, S86, S93, S96, S99 – stany po urazach tkanek miękkich mięśni, więzadeł lub torebek stawowych z nieznacznym ograniczeniem ruchów lub z utrzymującym się zespołem bólowym,
b) M40 – M42 – nabyte wady postawy w stopniu nieznacznym (dotyczy dzieci),
c) M93 – pourazowa martwica kości w okresie zdrowienia,
d) T91 – T93 – odległe następstwa urazów kończyn lub kręgosłupa z nieznacznym ograniczeniem sprawności,
e) rekonwalescencja po leczeniu szpitalnym z powodu chorób ortopedyczno-urazowych.

Choroby reumatologicze (reumatologia)

a) M05, M06 – reumatoidalne zapalenie stawów – okres I albo II, w okresie remisji,
b) M07 – artropatie towarzyszące łuszczycy lub chorobom jelit, w okresie remisji,
c) M10, M11 – choroby metaboliczne z zajęciem stawów (dna moczanowa, chondrokalcynoza i inne), w okresie przewlekłym z niewielkimi zmianami stawowymi,
d) M13 – zespół Reitera z zajęciem kręgosłupa,
e) M15 – M19 – choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych dużych lub małych z nieznacznym lub średnim ograniczeniem sprawności ruchowej,
f) M45, M46, M49 – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz inne zapalne choroby kręgosłupa, w okresie remisji, z nieznacznym ograniczeniem sprawności ruchowej i niewielką destrukcją stawów,
g) M47 – choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa z nieznacznym ograniczeniem sprawności ruchowej,
h) M62 – polimialgia reumatyczna ze współistniejącymi zmianami zwyrodnieniowymi,
i) M70 – M79 – inne choroby tkanek miękkich.

Źródło: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego

Najczęściej zadawane pytania

dotyczące leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ.

Kto może wystawić skierowanie na leczenie uzdrowiskowe?

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który pracuje w ramach kontraktu z NFZ. Może to być zarówno specjalista, jak i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Jakie schorzenia są wskazaniem do leczenia w ramach NFZ w Uzdrowisku Kraków Swoszowice?

Nasze Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji schorzeń reumatologicznych (choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, entezopatie układu mięśniowo-wiązadłowego) oraz schorzeń układu ruchu (stany pooperacyjne i pourazowe narządu ruchu). 

Jak często można korzystać z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ?

Z leczenia uzdrowiskowego w trybie ambulatoryjnym można korzystać raz na 12 miesięcy.

Ile czasu w ciągu dnia trwają zabiegi?

Pacjent korzystając z 3 zabiegów dziennie spędza w Uzdrowisku około 2 godzin.

Czy kurację można przerwać na kilka dni?

Kuracja uzdrowiskowa, ze względów terapeutycznych, powinna być nieprzerwanym cyklem zabiegowym. Dopuszcza się wyłącznie jedną przerwę ze względów medycznych w trakcie kuracji. Może ona potrwać maksymalnie 6 dni.

Jak długo czeka się na rehabilitację uzdrowiskową w Uzdrowisku Kraków Swoszowice?

O terminie leczenia decyduje NFZ i zależy on od bieżącego zainteresowania i ilości złożonych skierowań. Jeśli pacjent nie korzystał w ostatnich 12 miesiącach z leczenia uzdrowiskowego, wówczas jego skierowanie od razu trafia do weryfikacji i jest potwierdzane bardzo szybko (zazwyczaj w ciągu miesiąca). Aktualnie dysponujemy dużym kontraktem, który w pełni pokrywa zapotrzebowanie pacjentów.

Mam złożone skierowanie do sanatorium uzdrowiskowego i oczekuję na wyjazd. Czy mogę w tym czasie skorzystać z leczenia ambulatoryjnego w Uzdrowisku Kraków Swoszowice nie tracąc miejsca w kolejce?

Niestety nie. Leczenie w sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym i przychodni uzdrowiskowej dotyczą tego samego świadczenia – leczenia uzdrowiskowego. Składając więc wniosek na leczenie ambulatoryjne automatycznie anulujemy poprzednie skierowanie do sanatorium.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe wyczerpujące informacje na temat rehabilitacji w Uzdrowisku Kraków Swoszowice!