Historia

Wielkość tekstu

Już blisko dwieście lat Uzdrowisko Swoszowice leczy wodą  „Sanus per aquam”- „Zdrowie dzięki wodzie". 

 

„Jeżeli którekolwiek z miejsc kąpielowych, to zaiste Swoszowice są ku temu przeznaczone, by stały się Uzdrowiskiem najczęściej odwiedzanym w naszym kraju.”

 Dr Józef Dietl

 

Uzdrowisko Kraków Swoszowice to jedyne w Polsce Uzdrowisko i jedno z niewielu w Europie, które funkcjonują na obszarze dużej aglomeracji miejskiej. Jego położenie na terenie Krakowa – perły polskich miast – gwarantuje turystom niezapomniane wrażenia. Czekają na nich liczne atrakcje kulturalne, rozrywkowe i turystyczne. Lokalizacja uzdrowiska w południowo-wschodnich granicach miasta, obejmująca zabytkowy Park Zdrojowy, tereny leśne oraz zielony pas rzeki Wilgi, powoduje, że Swoszowice są także idealnym miejscem rekreacji i wypoczynku. Kuracjuszy do krakowskiego uzdrowiska przyciąga jednak nie tylko bliskość niepowtarzalnych zabytków czy mnogość imprez kulturalnych, ale coś innego, coś zdecydowanie bardziej unikatowego – wody siarczkowe.

Pierwsza oficjalna wzmianka o wodach siarczkowych ukazała się w 1578 r. w Oficynie Łazarzowej - jest to praca lekarza króla Stefana Batorego – Wojciecha Oczki pt. „Cieplice”, w której autor opisuje źródła siarczane Swoszowic. Napisał on, że wody Swoszowic mają wysoką wartość leczniczą przy chorobach reumatycznych. W 1597 r. Francuz Jakub Esprinchard zwiedził kopalnię i pozostawił opis stwierdzając m.in., że pobyt w podziemiach kopalni skutecznie leczy zarazę. W 1617 r. inny lekarz Erazm Syxt rozwinął badania nad wodami siarczanymi w Swoszowicach. Nie wiadomo, czy zbudowano już wówczas jakieś kąpielisko, ale ludzie korzystali z wód. W 1721 r. ukazało się dzieło jezuity Gabriela Rzączyńskiego pt. „Historia naturalia Regni Poloniae … in tractatus XX divisa”, w którym autor napisał: “Svoszoviciis aquas aulphurata affectis male corporibus multum et salutaris”.
W 1795 r. właściciele Swoszowic Leon von Lowenmuth oraz Franciszek Hilburg von Ehrenfels „zwąchawszy pachnący zgniłymi jajami interes”, zbudowali tu trzy szałasy z gliny i chrustu nazywając je szumnie Łazienkami oraz domami gościnnymi.
Początki zorganizowanej działalności uzdrowiskowej na tym terenie datuje się na 1811 r., kiedy to profesor UJ Feliks Radwański zbudował tutaj pierwszy dom zdrojowy i obiekty przeznaczone na pokoje mieszkalne dla gości. W tym samym czasie założył zabytkowy już dziś Park Zdrojowy. Lata świetności Swoszowic przypadają na drugą połowę XIX wieku, kiedy to naturalne lecznictwo uzdrowiskowe rozwijało się intensywnie dzięki inicjatywie dr Józefa Dietla. Tradycja leczenia na tym terenie była kontynuowana z przerwami przypadającymi na okres wojen światowych. W 2011 roku uzdrowisko obchodziło jubileusz 200-lecia istnienia.


Dziś Uzdrowisko Swoszowice proponuje pacjentom nowoczesne metody rehabilitacji skojarzone z dobroczynnym działaniem surowców naturalnych w formie spersonalizowanych terapii indywidualnych z fizjoterapeutą. Terapia obejmuje indywidualnie dobrany program z wykorzystaniem uznanych na świecie metod terapeutycznych takich jak PNF, McKenzie, Mulligan w modelu kompleksowej pracy profesjonalisty z jednym pacjentem.


Uzdrowisko Kraków Swoszowice, choć małe i nietypowo położone, przyciąga swoim kameralnym klimatem i spokojem. Nie znajdziemy tu zatłoczonych deptaków, a zaciszny Park Zdrojowy pełen pomników przyrody. Miejsce to może sprawić, że na chwilę zapomnimy o bliskości granic wielkiego miasta, ale wypoczęci i w dobrej formie zawsze możemy z jego licznych atrakcji korzystać - tylu rozrywek kulturalnych i zabytków próżno szukać w innych gminach uzdrowiskowych. Pacjenci Uzdrowiska Swoszowice mają je w zasięgu ręki, kilkanaście minut jazdy komunikacją miejską, a trzeba dodać, że aktualnie finalizowana jest budowa szybkiego i wygodnego połączenia z samym centrum miasta. Nie będzie zatem przesadnym stwierdzenie, że Swoszowice wspaniale łączą nowoczesną medycynę, bogactwo natury i atmosferę królewskiej historycznej i kulturalnej stolicy Polski.